Dozvuky semináře shihan Masaru Miura ve Slaném

foto_3

Zdravím Karateky ze Slaného a okolí...
5.a 6. listopadu jsme společně s Budokai Brandýsek a SKIF CZ pořádali další z mezinárodních seminářu s shihan Masaru Miura 9.DAN a sensei Paolo Lusvardi 8.DAN.

Již v pátek jsme měli možnost s oběma mistry cvičit na tréninku u nás v Sokolovně. Opět se probíraly principy, které prezentuje shihan Miura a které se snažíme pod jeho vedením studovat. Opět nám připomínal, ať nehledáme nějaké zázračné pohyby či techniky, vše je o využití zákonů fyziky a geometrie. Při posezení v restauraci po tréninku nám vyprávěl, jak v šedesátých letech přišel do Itálie, kde byli všichni větší a fyzicky silnější a pro něho znamenaly tréninky častá zranění. Řekl si, že takhle by tam dlouho nevydržel, a začal přemýšlet o tom, jak cvičit stejně efektivně, ale bez použití tvrdých bloků, jak je všichni z karate známe. Postupně vybudoval systém principů, které jsou použitelné ve všech technikách karate-do. Nabádal nás ke shlédnutí videi se starými mistry a porovnání s videi dnešních mistrů světa. Největší rozdíl je vidět v rozsahu pohybů, či postojů v kata.
Rozsáhlé pohyby rukou a nohou, obrovské nápřahy a dlouhé a nízké postoje dnešních atletů a gymnastů si rozhodně zaslouží vysoké známky v hodnocení rozhodčích, ale ty nejdůležitější pohyby a pocity, ty nelze vidět ani na videu ani na závodech. K těm lze dojít pouze dlouhodobím tréninkem bunkai či kombinací s partnerem. A právě tyto principy, které nejsou vidět, jsou tím nejdůležitějším, co se nám shihan Miura snaží předat. V tomto duchu se nesly oba dva dny semináře. Ti co byli na shihan Miura poprvé, byli nadšeni stejně, jako my když jsme měli tu možnost se sním poprvé setkat. Mnozí se svěřili, že jim shihan dal novou chuť do cvičení. Opět byla účast na semináři hojnější i díky karatekům ze všech koutů republiky a Polska.
Znovu jsme se mohli posunout o kousek blíže svému cíli. Ať už k tomu vzdálenějšímu, což může být pro někoho třeba získání vyššího stupně v karate nebo třeba udržení fyzické kondice do vysokého věku, jak to vidíme u shihan Miura. Nebo k těm dílčím menším cílům, které má každý, kdo chce na sobě pracovat a stále někam růst. Což můžou být jednotlivé semináře, kde postupně sbíráme jednotlivé kousky puzzle, ze kterých se snažíme složit ten krásný obraz KARATE-DO. Zbývá jen poděkovat shihan Miura a sensei Lusvardi za jejich náklonost a ochotu učit. Pořadatelům za jejich úsilí a osobní nasazení a v neposlední řadě SKIF CZ za podporu všech seminářů,které s vrcholnými představiteli SKIF spolupořádá.
OSS!

Akce klubu

leden 2021
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

GTranslate

English French German Italian Russian Spanish